Staż w Haus Schlesien w Königswinter dla studentów i doktorantów

W ramach współpracy z Haus Schlesien w Königswinter koło Bonn Zakład Historii Śląska organizuje tygodniowy wyjazd studentów i doktorantów naszego Wydziału do Haus Schlesien, podczas którego odbywają oni staż we wspomnianej placówce, realizują mikroprojekty i poznają Nadrenię. Nasz czwarty już wyjazd planowany jest w terminie 31 III – 6 IV 2019 r. Zainteresowanych udziałem w tym przedsięwzięciu prosimy o kontakt. Zgłoszenia przyjmuje dr hab. Tomasz Przerwa prof. UWr (Instytut Historyczny, ul. Szewska 49, p. 241A, mail: tomasz.przerwa@uwr.edu.pl).

Koszt pobytu w Haus Schlesien wynosi 55 euro od osoby, w tym wyżywienie, noclegi i wstęp do placówek muzealnych. Podróżujemy autokarem, za który uczestnicy płacą łącznie około 75 zł (od osoby). Wymagana jest komunikatywność w języku niemieckim, co uwarunkowane jest charakterem zbiorów i planowanych spotkań.

W ramach wspomnianego stażu uczestnicy poznają Haus Schlesien, w tym muzeum, archiwum i bibliotekę, ich funkcjonowanie i przebogate zbiory śląskoznawcze. Planowane są spotkania ze świadkami historii, wykłady, dyskusje, wycieczki do placówek naukowych i muzealnych, w tym do Bonn (Haus der Geschichte), Kolonii (Breslauer Sammlung), Koblencji (Bundesarchiv) i Ratingen (Oberschlesisches Landesmuseum).