Erasmus Plus w Instytucie Kulturoznawstwa
Koordynatorem programu w Instytucie Kulturoznawstwa jest dr Dawid Junke.
Lista uczelni partnerskich, z którymi Instytut ma podpisane umowy w roku 2025/2026:
(kliknij w nazwę uczelni partnerskiej, aby przejść do strony z informacjami o wymianie w danej instytucji)
Erasmus+ w Instytucie Kulturoznawstwa - pytania i odpowiedzi
Pytania i odpowiedzi dotyczą najczęściej podejmowanych kwestii. Więcej szczegółów znajdziesz w "Regulaminie rekrutacji", zamieszczonym u góry strony.
Kto może ubiegać się o wyjazd w ramach programu Erasmus+ w Instytucie Kulturoznawstwa?
|
O wyjazd w ramach programu Erasmus+ mogą ubiegać się studenci zarejestrowani na studiach pierwszego lub drugiego stopnia oraz uczestnicy studiów doktoranckich/Szkoły Doktorskiej. Kandydaci muszą mieć ukończony pierwszy rok studiów licencjackich lub pierwszy semestr studiów magisterskich. Rekrutacja na wyjazd podczas drugiego roku studiów licencjackich możliwa jest jedynie po zaliczeniu roku pierwszego - kwalifikacja odbywa się wówczas w ramach tzw. rekrutacji dodatkowej, która prowadzona jest we wrześniu oraz październiku i dotyczy wyjazdu w semestrze letnim nadchodzącego roku akademickiego.
|
Jakie typy wyjazdów dostępne są w ramach programu?
|
W ramach programu Erasmus+ dostępne są różne typy wyjazdów (tzw. mobilności): 1. Mobilności długoterminowe:
- Semestralny lub roczny wyjazd na uczelnię partnerską (Erasmus+ studia), dotyczy krajów programu KA131, krajów partnerskich KA171 oraz krajów trzecich niestowarzyszonych z programem - możliwość uzyskania finansowania na okres od 2 ( w przypadku trymestrów lub wyjazdów doktorantów w celach badawczych) do 10 miesięcy ( w przypadku wyjazdów rocznych).
- Wyjazd na praktykę w trakcie studiów (Erasmus+ praktyka) / KA131 (kraje programu) - mobilność dofinansowana na okres od 2 do 10 miesięcy
- Wyjazd na praktykę absolwencką / KA131 (kraje programu) - mobilność dofinansowana na okres od 2 do 10 miesięcy
2. Mobilności krótkoterminowe:
- Wyjazd krótkoterminowy (studia) na zorganizowane działanie np. na szkołę letnią/zimową lub inną krótką mobilność naukową np. BIP / KA131 (kraje programu oraz kraje trzecie niestowarzyszone z programem) - okres krótkoterminowej mobilności studenckiej: od 5 do 30 dni.
- Wyjazd krótkoterminowy na praktykę / KA131 (kraje programu) - okres krótkoterminowej mobilności studenckiej: od 5 do 30 dni.
Więcej szczegółów dotyczących typów mobilności zamieszczono w „regulaminie rekrutacji”, dostępnym u góry strony.
|
Ile razy w czasie studiów można wyjechać w ramach Erasmus+?
|
Każda osoba otrzymuje możliwość wielokrotnych wyjazdów (mobilności) w ramach programu Erasmus+ trwających w sumie nie dłużej niż 12 miesięcy na każdym poziomie studiów, a w przypadku studiów jednolitych magisterskich – 24 miesiące. Ilość dni /miesięcy spędzonych za granicą w ramach pr. Erasmus+, nazywamy kapitanem mobilności. Kapitał jest obliczany osobno na dany poziom studiów, sumowane są wszystkie rodzaje wyjazdów, także pobytu z dofinansowaniem zerowym.
|
Jakie są kryteria kwalifikacji do programu?
|
Podstawowymi kryteriami kwalifikacji są: średnia ocen (minimum 4.0), znajomość właściwego języka obcego oraz motywacja do wyjazdu. Pełna lista kryteriów i niezbędnych dokumentów znajduje się w Regulaminie rekrutacji zamieszczonym powyżej.
|
Jakim językiem obcym powinni posługiwać się kandydaci?
|
Znajomość języka angielskiego nie w każdym przypadku będzie wystarczająca. Niektóre uczelnie partnerskie wymagają znajomości języka narodowego danego kraju (niemieckiego, hiszpańskiego, włoskiego, portugalskiego etc.). Aby sprawdzić wymagania konkretnego uniwersytetu goszczącego, należy kliknąć w jego nazwę na liście umów zamieszczonej powyżej. Ważnym elementem przygotowań do rekrutacji jest sprawdzenie listy zajęć dostępnych w danym języku oraz kryteriów potencjalnej uczelni goszczącej - niektóre uniwersytety mogą wymagać przedłożenia oficjalnego certyfikatu językowego. Różni się także stopień minimalnej biegłości w wymaganym języku (poziom B1/B2/C1).
|
Jakie dokumenty są wymagane w procesie rekrutacyjnym na długoterminową mobilność (zagraniczny wyjazd na studia na semestr/rok)?
|
Teczka kandydata na wyjazd powinna zawierać:
- CV (tabelaryczne)
- Zaświadczenie z dziekanatu o średniej za okres okres ubiegłego roku (ubiegłego semestru w przypadku rekrutacji na I roku studiów magisterskich/doktoranckich) – minimum 4.0.
- Oświadczenie dot. wcześniejszych wyjazdów (kapitał mobilności), wzór w załączeniu
- List motywacyjny zawierający uzasadnienie wyjazdu. W przypadku rekrutacji na Erasmus+ studia należy wskazać wybór maksymalnie 5 uczelni w kolejności rankingowej wraz ze wskazaniem semestru wyjazdu
- Kserokopia certyfikatu językowego (w przypadku nieuczestniczenia w rozmowach kwalifikujących prowadzonych przez SPNJO)
- W przypadku wyjazdu na Erasmus+ studia - pisemna zgoda promotora pracy dyplomowej w przypadku wyjazdów na ostatnim roku studiów danego stopnia)
- W przypadku mobilności doktorantów, konieczna jest zgoda promotora / ewentualnie Kierownika Szkoły Doktorskiej. Zaleca się poinformowanie Szkoły Doktorskiej o planowanej mobilności.
- W przypadku wyjazdu na praktykę lub wyjazdy krótkoterminowe – potwierdzenie przyjęcia na dana mobilność, tzw. Acceptace letter wystawiony przez daną instytucje przyjmującą.
- Wszystkie dokumenty powinny być przygotowane w j. polskim z wyjątkiem Acceptance Letter.
- Forma przekazania teczki: mailowo na adres koordynatora.
Pełna lista kryteriów i niezbędnych dokumentów znajduje się w "Regulaminie rekrutacji" zamieszczonym u góry strony.
|
Kiedy odbywa się rekrutacja na wyjazdy Erasmus+?
|
Rekrutacja na wyjazdy długoterminowe na studia odbywa się od grudnia 2024 do lutego 2025. Dodatkowa rekrutacja na wolne miejsca stypendialne może być zorganizowana we wrześniu-październiku 2025. Dokładne terminy rekrutacji zamieszczono w "Regulaminie rekrutacji". Rekrutacja na praktyki oraz wyjazdy krótkoterminowe prowadzona jest w trybie ciągłym.
|